Misiunea Scolii Gimnaziale Frumoasa

Misiunea scolii este sa ofere elevilor posibilitatea de a-si contura personalitatea, de a-si exprima deschis opiniile, de a crea oportunitatea afirmarii lor la varsta aspiratiilor, de a deschide calea valorilor autentice. Climatul educational al scolii este bazat pe performanta, competitie transparenta si onesta, pe cooperarea si Incurajarea initiativei individuale si a inovatiei didactice, menite sa sustina dezvoltarea individuala a fiecarui elev si egalitatea de sanse prin educatie.

Rezultatele elevilor trebuie sa fie oglinda activitatii stiintifice si culturale a scolii.

Cateva cuvinte despre noi

Situata pe strada Principala, pe DJ nr. 156A, scoala se afla in imediata vecinatate a Caminului Cultural si a Dispensarului medical, in apropiere de centrul si parcul localitatii, de Biserica romano-catolica.Gradinita cu program normal Frumoasa, structura a Scolii Gimnaziale Frumoasa, este situata langa parcul din centrul localitatii.

Istoricul scolii

1875- infiintarea scolii din Frumoasa, in local inchiriat , prin transferul invatatorului Ion Mironescu din com. Galu-Neamt, cadru didactic de exceptie, apreciat de catre ministrul invatamantului Spiru Haret cu medalia ” Benemerenti”, clasa a III- a;

1905- construirea din lemn a primului local de scoala la Paraul Podului (dispensarul vechi) cu doua incaperi: sala de clasa si camera (locuinta) invatatorului; Numarul mare de copii impune infiintarea a inca trei scoli; localul de carciuma Asandei; local Beiu si Frumoasa- Vad (simultan I-IV, post cu un invatator);

1954– infiintarea primei grupe de gradinita in local inchiriat;

1960- infiintarea scolii Generale Frumoasa, avand ca sediu principal localul Asandei, incluzand toate cele trei scoli si Frumoasa Vad, cu distanta de 1,5 KM (schimbul cataloagelor se facea in mers intre patru localuri);

1964- darea in folosinta a noului local de scola, tip 8 sali;

1970- localul vechi devine atelier cu doua sectii: Prelucrarea lemnului (baieti) si Croitorie (fete);

1979- construirea anexei cu 4 sali (peste 800 de elevi, cate trei clase paralele);

2003- infiintarea scolii de Arte si Meserii, care functioneaza sub aceasta denumire pana in anul 2010.

In prezent, unitatea de invatamant poarta numele de Școala Gimnaziala sat Frumoasa, comuna Balcani, judetul Bacau, avand ca structura Gradinita cu program normal Frumoasa. Ambele localuri ale unitatii de Invatamant dispun de o baza materiala moderna, de sali cu destinatie speciala, conectare la internet, ceea ce conduce la desfasurarea In bune conditii a procesului de predare- Invatare.